Trener personalny zawód przyszłości, modny, ale czy dla każdego człowieka?
Otóż odpowiedź jest prosta – NIE!
Dlaczego, nie dla każdego…?
Będąc trenerem personalnym, zadawaliście sobie pytanie, ile kursów należy ukończyć? Czy wystarczy 1 kurs na trenera personalnego?
Wybierając się na taki kurs, warto mieć wcześniej podstawy ku temu aby do takiego kursu przystąpić. Nie będę już mówić o tym , że za nim wybierzesz dany kurs warto mieć wcześniej zorientowanie, czy dany dana firma jest już długo na rynku, czy trenerzy mają odpowiednią wiedzę pod względem wykształcenia oraz czy szkoła umożliwia Wam dalsze kształcenie i wydaje odpowiedni dokument. Jeśli wcześniej trenowaliście jakiś sport wyczynowo, sport rekreacyjnie, chodziliście lub chodzicie na zajęcia fitness bądź na siłownię, uprawialiście dla własnej przyjemności jakąś aktywność fizyczną. Lubicie sport, sprawia Wam przyjemność sam trening. Wszystko to na pewno, będzie dużym priorytetem w tym aby pomyśleć o kursie trenera.
Bardzo ważnym aspektem, jest to, aby przystępując na taki kurs, mieć już jakieś podstawy z anatomii lub nastawić się że na takim szkoleniu, to nas czeka i trzeba będzie być gotowym na sporą dawkę z tej wiedzy, którą trzeba będzie przyswoić. Bo dobry trener musi tą wiedzę posiadać, która jest fundamentem, na którym będzie siebie jako trenera budował.
OK, czyli aspekt anatomii mamy, co jeszcze. Na pewno wiedza z zakresu, jak danego klienta należy sklasyfikować tzn. jaki trening wybrać dla danej jednostki, pod konkretny cel, aby został osiągnięty, zarówno dla Twojego podopiecznego, jak i dla Ciebie. Czyli wiedza z zakresu różnorodności treningów jest przez Ciebie znana – trening cardio, na masę, redukcję…np. trening dla Aktywnej mamy w ciąży może być wyróżnikiem.
Wiedza z zakresu dietetyki będzie, dodatkowym atutem, chodź możesz znać się na dobrym treningu, a niekoniecznie być ekspertem w układaniu diet. Ważne, abyś miał filary zdrowego odżywiania. Bo uważam, że albo robić coś dobrze, albo skupić się na jednym. W tej kwestii, warto znać dobrego dietetyka i go polecić.
No i najważniejszy aspekt, wiedza z zakresu psychologii!!! Dlaczego? Bo na tym opiera się całość treningu, na aspekcie kontaktu z drugim człowiekiem, na rozmowie, motywacji, odpowiedzi na pytania, analizowaniu potrzeb. Przecież treningi i być Trenerem Personalnym (osobistym) to kontakt z drugim człowiekiem przez dłuższy czas…bo on będzie przychodził do Ciebie na trening w różnych swoich nastrojach, rozwoju jako człowiek, będzie miał różne potrzeby rozmowy, tak po prostu.
Zostaje jeszcze temat, dalszego Twojego rozwoju, otóż 1 kurs, naprawdę nie wystarczy. Należy się ciągle dokształcać, jeżdżąc na szkolenia, różne kursy, czy konferencje. To podstawa, aby zdawać sobie sprawę, iż my jako trenerzy cały czas potrzebujemy wiedzy.
A jak powinien wyglądać trener personalny? Tak, jak chciałby wyglądać Twój klient, więc sam odpowiedz sobie na to pytanie. Jesteś dla swojego podopiecznego wzorek, on będzie dążył do Twojej sylwetki.
Więc, jeśli po tym artykule odpowiedziałeś na każde z zagadnień na tak, to jasne możesz spróbować zostać Trenerem Personalnym, ale nie uważaj siebie jako trenera po 1 skończonym kursie, a po ciągu kursów…ja odważyłam się nim być po 15 latach w branży fitness i nie wiem, ilu już ukończonych szkoleniach, kursach zarówna w Polsce, jak i zagranicą. A moja potrzeba do trenowania innych wzięła się z tego, iż trenowała wyczynowo od 6 roku życia łyżwiarstwo figurowe, mając treningi specjalistyczne i ogólnorozwojowe, nawet 4 razy w ciągu jednego dnia.
Życzę Wam sukcesów i mądrych decyzji,
Agnieszka Domańska
P.S. Nasi klienci, też zostają czasem trenerami personalnymi, ale nie po to by trenować innych, a po to by poszerzyć swoją wiedzą, bo chcą wiedzieć jak prawidłowo powinni ćwiczyć.
Kurs trenera personalnego
Nie chcesz kursu ale szukasz trenera personalnego dla siebie?